אפקט הקורונה על הענן הטכנולוגי.

איך לחסוך בעלויות הענן ביציאה מהמשבר?

סטפן טבקארו, CEO, מידלינק

שיח חזרה מהסגר הקורונה כבר כאן אבל מהי הדרך הכי נכונה לחזרה לשגרה?

בטח שמעתם על הרבה שיטות, דרכים ואפשרויות ליציאה מההסגר שכולן מסתכמות בניסוי וטעיה והשלכותיהם לא ברורות שכן אף ארגון לא התנסה במשהו דומה כזה בעבר ולכן נוצרת אי וודאות לגבי צעדים הבאים.

אז מה עושים?

בשלב הראשון בונים אסטרטגיה ראלית קיצרת מועד להתמודדות מידית ובצעדים קטנים מתקדמים לשלב בתוכנית האסטרטגית שכבר קיימת או מתאימים את התוכנית למצב השוק תוך כדי התאמות על בסיס דו שבועי או חודשי לפי סוג וגודל הארגון.

אבל מה שנכון לעסקים לאו דווקא מתאים לענן.

שכן בחודש האחרון חלה עליה משמעותית בצריכת הענן. בחלק משירותי יצרני הענן השונים מדובר בעלייה של למעלה מ-%300 בשימוש! תחום ה-DataCenter הגיע לקצה ומבחינת היכולות שמעולם לא נבדקו בצורה כזו אם זה באפליקציית ZOOM שכולנו משתמשים או ב-Teams שפעילים בארגונים שונים ובלמידה מרחוק. (להלן לינק לכתבה המלאה)

אז איך עושים זאת בהתחשב בעלויות הענן? ריכזנו עבורכם 5 צעדים מעשיים שכדאי לנקוט על מנת לחסוך עלויות ענן וזאת מתוך שיח עם הלקוחות ודרכים שחלקם כבר מומשו אצל לקוחותינו:

 1. בדקו האם נשכחו משאבים דולקים – עברנו חגים, סופי שבוע ושוב חגים ורוב הסיכויים כי נשכחו סביבות ענן עובדות או סביבות במצב סרק (idle) אשר ממשיכות לצרוך משאבים וכמובן עולות כסף מיותר.
 • מה ניתן לעשות כדי להיות בשליטה על משאבים אלו?
  1. עבור המשאבים לא פעילים – נגדיר אוטומציה של תהליכים לכיבוי המשאבים באמצעות כלי של אמזון AWS instance scheduler.
  2. עבור משאבים ללא שימוש – נגדיר אוטומציה לכיבוי המשאבים באמצעות פלטפורמת CloudHealth שאנו נותנים בחינם לכל לקוח שעובד איתנו.

2. בדקו האם אתם חוסכים בעלויות ענן בשוטף כחלק ממשימות שבועיות – בתקופת הקיפאון יש עלייה בשימוש בענן עבור מרבית החברות שנותנות שירותים B2B או B2C כיוון שרוב העסקים מבוצעים און-ליין ולכן כדאי להיות בשליטה גם בעלויות הענן.

זיכרו, אם פועלים נכון, ככל שצורכים יותר, עלויות הענן יורדות!

 • להלן 3 שלבים למתן מענה:
  1. שימוש נכון בשירות AWS S3 Intelligent Tiering לגיבוי או אחסון קבצים שהגישה אליהם נמוכה יחסית (אחת לתקופה – חודש או יותר) חוסכת בממוצע מעל 30% ללא שום התחייבות לתוכנית כזו או אחרת. ההפעלה של השירות מאוד פשוטה ואת התוצאות רואים כבר בחשבונית הבאה. השירות לומד את ההתנהגות שלכם של שליפה וגיבוי הקבצים ובכך מעבירה לגיבוי “גישה נדירה”-Infrequent Access או “גישה תכופה” Frequent Access בצורה אוטומטית במחיר של מחצית מעלויות S3 Standard.
  2. עבור משאבים שאתם יודעים בוודאות שאתם צורכים כל הזמן (מעל 500 שעות בחודש), כדאי שתחשבו לקחת בחשבון תוכנית Reserved Instance במודל No-Upfront שתחסוך לכם בממוצע של מעל 25% בעלויות המשאבים שאתם צורכים. הנ”ל רלוונטי למשאבי AWS EC2, RDS, Elasticache. רוצים לחסוך יותר? תעברו בין המסלולים של התוכנית Partial Upfront/Full Upfront ותראו את גודל ההנחה בהתאם.
 • לא יודעים איזה מהמשאבים אתם באמת תצרכו בענן במהלך השנה? אין בעיה, לאמזון יש תוכנית נוספת שנקראת AWS Compute Saving Plans שמאפשרת התחייבות כספית לפי שעה למשך שנה. אתם שמים סכום מסוים בהתחייבות (גם כאן יש מודל של No-Upfront/Partial-Upfront/Full Upfront) של שנה לפי 8,760 שעות בשנה (730 X 12 חודשים). הגמישות בתוכנית זו היא בכך שהתשלום הינו עבור  כל משאבי EC2, Lambda או Fargate ולכם רק נשאר להבין מהי רמת הכיסוי שאתם רוצים לקבל באופן קבוע וכמה אתם רוצים להשאיר לאי וודאות, כלומר, עליות וירידות במשאבים עתידיים. ההמלצה הינה 70%-80% עבור כיסוי קבוע והשאר יהיה בתקציב לפי תעריפי On-Demand אשר ישמשו לעליות צריכת ענן זמניות (Spike).

3. תכננו נכון את העלויות. איך תחסכו בעלויות פרויקטים בתכנון קדימה? כיוון שנדרש לבצע התאמות מול התוכניות שכבר תוכננו ב-2020 כדאי לכם לתכנן נכון את העלויות ולא לחשב על בסיס אותו מודל של צריכה קבוע בחודש. לצורך זה אמזון יצרה מחשבון חדש שנגיש לכולם בלינק הבא: https://calculator.aws/#/createCalculator . כשבוחרים את שירות EC2 נפתחת אפשרות בצד ימין הנקראת Advanced estimate אשר מאפשר לתכנן את העלויות בהתאם לשימוש המתוכנן. כך, למשל, אתם יודעים שבסופי השבוע הצריכה עולה לעומת אמצע השבוע ואתם רוצים לקחת את העלויות הללו בחשבון כבר עכשיו ולא לחכות לחשבונית שתגיע ולהיות מופתעים. איך ניתן לעשות זאת? להלן הסבר פשוט:

 • בוחרים ב-Region הרלוונטי (בדוגמא זו השתמשתי ב-Region EU Ireland).
 • בוחרים באופציה “Weekly Spike traffic”
 • קובעים כמה משאבים אתם צריכים כבסיס (ברירת המחדל: מכונה 1)
 • מכניסים את כמות המשאבים שאתם רוצים לקחת בחשבון בסופי שבוע כשתעבורת המשתמשים גדלה (ברירת המחדל: 2 מכונות).
 • מכניסים את פרקיי הזמן שאתם צופים שבהם תחול עלייה בצריכה (זמנים – ימים, שעות, דקות. ברירת המחדל 3 ימים בחודש).

בחודש).

 • בוחרים את המכונה הרצויה (בדוגמא זו בחרתי במכונה מסוג large) ומסמנים את אופציית On-demand.
 • העלויות שתקבלו: $7.44 לחודש עבור 1,460 שעות לעומת עלויות של 3 מכונות שרצות באופן קבוע לפי 730 שעות במחיר של $11.16. חסכון של 33%! כך ניתן לתכנן קדימה כל סוג של פעילות שאתם צריכים וניתן לשלב ביניהם כדי לקבל תחשיב אופטימאלי בעלויות הענן.

4. בדקו האם יש לכם התחייבויות קודמות במודל Reserved Instance – יחסית נראה טריוויאלי, אבל אם אין לכם תזכורת של 30 יום מראש, אתם מוצאים את עצמכם בשבוע האחרון של התוכנית לחוצים להחליט איזה משאבים כדאי לקנות קדימה במודל זה. ההמלצה היא לתכנן 60 ימים מראש, בהתאם לממוצע התנהגות הענן שלכם בחצי שנה אחרונה ובראיה קדימה למשך החציון השני של השנה.

5. אמצו כלים שיפשטו לכם את ההסתכלות על צריכת הענן – במקום להיכנס לפורטל בילינג של אמזון על פני תקופה או לקבל מיילים על התראות בילינג שחלק מהלקוחות עושים, ייצרו לעצמכם Dashboard פשוט שמציג את העלויות שמעניינות אתכם ואותו שילחו למייל על בסיס יומי, שבועי וחודשי. אנו עושים זאת עם הלקוחות באמצעות CloudHealth שנראה מאוד פשוט ונוח ומאפשר להיכנס לפרטים גם מבלי להבין ב-AWS Console.

רוצים לשמוע יותר או להתייעץ עם המומחים שלנו? 

צרו עימנו קשר במייל הבא ונשמח לסייע: stefan@midlink.co.il 

Talk to an AWS expert today

What are you waiting for? Let us show you how we can accelerate your cloud innovation.

Close Menu
Skip to content